معبد مهر

آدرس:
مراغه ، روستای ورجوی
طریقه رفتن:
خودروی شخصی ، تاکسی
معبد مهر

محل استقرار

معبد مهر در 6 کیلومتری جنوب شرقی مراغه ، در روستای ورجوی قرار دارد.

پیشینه تاریخی

این معبد ، بیش از 3000 سال قدمت دارد و زیر یک گورستان تاریخی است . این مکان محل پرستش خورشید و برگزاری آیین مهر پرستی و یکی از بزرگترین معابد مهرپرستی بوده است. به دلیل اینکه شامل آثار تاریخی از دوران مختلف تا 3 هزار سال قبل است ، دوران باستان را به خوبی معرفی می کند.

سبک معماری

معبد مهر به شکل زیرزمینی و صخره ای بنا شده است ، در عمق زمین کنده شده و به جز ورودی دالان راه دیگری ندارد . در قسمت ورودی بنا راهرو پهنی قرار دارد و با شیب متوسط در سنگ کنده شده است. اخیرا در خاکبرداری ها ، در بخش وروردی ، پله هایی مربوط به دوره ایلخانی آشکار شدند و مشخص شد که سطح شیبدار به مرور زمان ایجاد شده است. ورودی دیگری در انتهای این فضا در سنگ کنده شده و از طریق عبور از آن میتوان وارد محوطه بزرگ تالار مرکزی شد.

ارزش بنا

از لحاظ حجم کار ، دقت و هنری که در حجاری آن به کار رفته است به عنوان یکی از نمونه های با ارزش نیایشگاه های قدیمی کشور محسوب می شود.

بخش بندی

معبد مهر دارای بخش های قبرستان ، معبد ، یک محوطه تاریخی ، اصطبل و چله خانه می باشد. همچنین آرامگاه یکی از علمای مشهور مراغه به نام آخوند ملا معصوم مراغه ای در این مکان قرار دارد.

اهمیت ملی و جهانی

این معبد در تاریخ 1 فروردین 1347 با شماره ثبت 788 ، به ثبت ملی رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

چای باغی و آب معدنی شورسو در فاصله 3 کیلومتری ، گنبدهای مراغه ( مزارهای پنج گانه) و گنبد سرخ در فاصله 8 کیلومتری این معبد قرار دارند.