باغ جهان نما

آدرس:
شمال شرقی ضلع شرقی دروازه قرآن بالاتر از میدان حافظیه
تلفن:
32275875 _071
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
زمان:
8 صبح الی 21:30 شب
قیمت ها :
2000 تومان
باغ جهان نما

محل استقرار

باغ جهان نما در شمال شرقی شهر شیراز و ضلع شرقی خیابان حافظ (دروازه قرآن) و بالاتر از میدان حافظیه قرار دارد.

تاریخچه

این باغ از مشهور ترین باغ های شیرار می باشد. این باغ در دوره فرمانروایی آل مظفر و آل اینجو بسیار سرسبز و آباد بوده است به طوری که در اشعار حافظ از صفا و سرسبزی آن سخن به میان آمده است. در دوره صفویه نیز از اهمیت برخوردار بود اما پس از زوال صفویه از اهمیت این باغ کاسته و ویران شد. با روی کار آوردن سلسله زندیه ، کریم خان زند اهمال ویژه ای نسبت به باغ نشان داد. دور تا دور ان را حصار کشید عمارتی وسط آن ساخت و این باغ را مورد بازسازی قرار داد. پس از زندیه دوره قاجار هم نسبت به باغ توجه کرد و همچنتن باغ سرسبز و زیبا بود.

سبک معماری

در داخل باغ جهان نما عمارتی به شکل هشت ضلعی دیده می شود. این عمارت دارای 4 شاه نشین در چهار گوشه بنا می باشد و میان شاه نشین ها، اتاق های دو طبقه قرار دارند. این عمارت دارای نمای آجری است و در گذشته پنجره های چوبی داشته است که توسط مالک خصوصی آن برداشته شده و به جای آن پنجره های آهنی نصب گردیده است. در داخل عمارت یک حوض از سنگ مرمر یکپارچه نیز وجود دارد.

این باغ در حال حاضر در اختیار صدا و سیمای شهر شیراز است.

بنیانگذار و بانی

این باغ از زمان آل مظفر و آل اینجو وجو داشته است.

اهمیت ملی و جهانی

باغ جهان نما در سال ۱۳۸۳ توسط شهرداری شیراز و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان فارس احیا و مورد بهره برداری قرار گرفت

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

فاصله باغ جهان نما تا حافظیه و باغ چهل تن 1 کیلومتر است. فاصله آرامگاه خواجوی کرمانی ، دروازه قرآن ، باغ دلگشا و ارگ کریم خان زند 2 کیلومتر است.

/ ایران / فارس / شیراز / جاذبه های شیراز / باغ جهان نما