حافظیه

آدرس:
بلوار گلستان
تلفن:
32284552 _071
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
زمان:
همه روزه 8 تا 21
قیمت ها :
3000 تومان
حافظیه

محل استقرار

حافظیه در شمال شهر شیراز، در بلوار گلستان و نزدیک به دانشگاه هنر شیراز ، در یکی از قبرستان های معروف شیراز به نام خاک مصلی قرار دارد .

پیشینه

این اثر مربوط به سال 1187 هجری و از آثار دوره ی زندیه می باشد. حافظیه مکانی بسیار زیبا و دلگشا همراه با درختان تنومند و بلند و گل های زیبا و رنگارنگ است. این بنا در دوران صفویه و افشاریه و زندیه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

سبک معماری

65 سال پس از وفات حافظ اولین مرمت و بازسازی به انجام رسید و عمارتی گنبدی شکل بر فراز مقبره حافظ ساخته و حوض بزرگی در مقابل آن بنا شد. همین طور این بنا در دوران صفویه و افشاریه نیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. این مکان دارای 4 درب خروجی است. یک درب به سمت جنوب، دیگری به سمت شمال شرق و دو درب دیگر به سمت غرب می باشند. مقبره حافظ، بارگاهی به سبک بناهای خود ساخت و بر تربتش سنگی مرمرین نهاد که امروز نیز باقی است و دو غزل از حافظ به شیوه نستعلیق نگاشته شده است که آن دو غزل چنین است:

مژده وصل تو کو، کز سر جان برخیز/ طایر قدسم و از دام جهان برخیزم

ایدل غلام جهان باش و شاه باش / پیوسته در حمایت لطف الله باش

بنیانگذار و بانی

پس از وفات حافظ شمس الدین یغمایی ، وزیر میرزا ابوالقاسم گورکانی ؛ حاکم فارس، برای اولین بار عمارتی گنبدی شکل بر فراز مقبره حافظ بنا کرد.همینطور آندره گدار معمار فرانسوی طراح آرامگاه حافظ بوده است.

اهمیت ملی و جهانی

این بنا در آذر 1354 به شماره 1009 در فهرستآثار ملی ، به ثبت رسید.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

باغ جهان نما ، باغ چهل تن و آرامگاه شاه شچاع در 1 کیلومتری و آرامگاه خواجوی کرمانی ، دروازه قرآن و باغ دلگشا در 3 کیلومتری این بنا واقع هستند.