موزه سکه و مردم شناسی

آدرس:
خیابان فهادان
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی
موزه سکه و مردم شناسی

محل استقرار

این موزه شخصی در ضلع شمالی شرقی بافت قدیم شهر و در محله فهادان قرار دارد.

پیشینه

این موزه درخانه ای به نام خانه عرب زاده که به خانه فهادان نیز معروف است احداث شده است که این خانه به دوره قاجاریه بازمی گردد. در این موزه 4800 قلم شیء وجود دارد که 4500 مورد آن سکه های قدیمی هستند و نیز دارای مجموعه های سکه قدیمی مربوط به 42 دوره تاریخی است.

سبک معماری

ورودی خانه در ضلع جنوب شرقی آن است و یک هشتی باز می شود که مردم یزد به آن کرباس می گویند. در سمت چپ کرباس راهی به پشت بام و در پایین اصطبل قرار دارد.در سمت راست کرباس نیز راهی به سمت حیاط وجود دارد. در بالای کرباس تزئینات گچکاری به سبک رسمی بندی دیده می شود و در وسط آن نیز نورگیری وجود داردکه روشنایی خانه را تامین می کند. در راهروی ورودی تالار اتاق های پنج دری و سه دری قرار دارد. اتاق بالاخانه برای مهمانان و زیرزمین در زیر اتاق های پنج دری قرار دارد. این بنا دارای تزئینات گچبری زیبایی است که مزین به نقوش اسلیمی و اشعار مذهبی است. در سال 1383 به همت آقای حسین حیدرزاده موزه ای شخصی در این خانه ایجاد شد.

آثار و اشیاء موجود

مجموعه اسکناس های مربوط به زمان ناصرالدین شاه تا زمان حال، بیش از 100 قلم قفل های قدیمی، مجموعه زیورآلات نقره، مجموعه تسبیح در انواع نقره کوب، ساده، عقیق، کهربا، و سیر از جمله اشیاء قدیمی موزه است. مجموعه زنجیر، مجموعه انگشتر عقیق و برنجی، مجموعه ابزار جنگی، مجموعه وسایل طبخ غذا، مجموعه وسایل روشنایی از دیگر اشیاء نگهداری شده دی این موزه است. در این موزه سکه های مربوط به دوره هخامنشیان تا عصر حاضر نگهداری می شود. سکه های طلا نقره عباس ابن مامون از سکه های معروفی هستند که در این موزه نگهدری می شوند.

بنیانگذار و بانی

این موزه خانهای متعلق به آقای عرب زاده بوده است که توسط آقای حسین حیدرزاده خریداری و به موزه تبدیل شده است.

اهمیت ملی و جهانی

این اثر در تاریخ 24 بهمن 1375 با شماره 1839 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

زندان اسکندر( مدرسه ضیائیه) در چند قدمی، خانه شکوهی و موزه آب در 1 کیلومتری، پارک کوهستان در 13 کیلومتری، قلعه اشکذر در 25 کیلومتری و آبشار دره گاهان در 34 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / یزد / یزد / جاذبه های یزد / موزه سکه و مردم شناسی