عمارت قصر آینه

آدرس:
خیابان کاشانی
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی
عمارت قصر آینه

محل استقرار

این موزه در خیابان کاشانی یزدی، مقابل پارک هفت تیر یزد قرار دارد.

پیشینه

قدمت این بنا به دوره پهلوی آول یعنی رضاشاه بازمی گردد که در سال 1330 توسط یکی از ثروتمندان شهر یزد ساخته شده ولی بعد از انقلاب به دستور روحانی وقت این عمارت مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل و در سال 1377 به موزه تبدیل شد. در این موزه 124 شیء تاریخی وجود دارد.

سبک معماری

ساختماناین موزه کوشکی در داخل یک باغ است. از بخش های دیدنی این مکان می توان به حیاط بزرگ با استخری در وسط ، اتاق های گچبری و آینه کاری شده رو به استخر،راهروهای تودرتو و حوضخانه اشاره کرد. سبک معماری آن ترکیبی از سبک سنتی و اروپایی است و در اتاق هایی رو به استخر یا نشیمن بهاری، اتاق خواب، قسمت شاه نشین، حوضخانه و سرویس به چشم می خورد.تزینات بکار رفته در آن شامل گچبری و نقاشی روی دیوار و آینه کاری است که حوضخانه بیشترین تزئینات را از آن خود کرده است. در و پنجره ها از شیشه های مشبک و الوان ساخته شده اند.

اشیاء موجود در موزه

- اشیاء روشنایی پی سوزشامل: نصبی، آویز، پایه دار، دستی

-شمع سوز شامل: نصبی آویز،پایه دار و دستی

- نفت سوزها

- گارسوزها

- برق سوزها

- مجموعه آیینه ها

آثار و اشیاء منحصر بفرد

قدیمی ترین شیء موجود در موزه پی سوزهای متعلق به دوره ساسانیان است. آثار وقفی مرحوم سید حسین حیدری (کلکسیونر یزدی) نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است. از دیگر اشیاء منحصر بفرد می توان به مجموعه های خطی ، اسلحه، سکه، کتب، تمبر، قفل، دهنه اسب ( متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد) و نمونه هایی از برنزهای لرستان و اشیای دیگر اشاره کرد.

بنیانگذار و بانی

این مکان توسط یکی از متمولین شهر یزد به نام آقای صراف زاده جهت ملاقات های خصوصی ساخته شده است.

اهمیت ملی و جهانی

این موزه در تاریخ 4 مرداد 1378 با شماره 2400 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

آتشکده زرتشتیان در 3 کیلومتری، آب انبار شش بادگیری در 4 کیلومتری، موزه آب در 5 کیلومتری، مجموعه امیر چخماق در 6 کیلومتری، برج خاموشان در 7 کیلومتری و مسجد جامع کبیر در 8 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / یزد / یزد / جاذبه های یزد / عمارت قصر آینه