موزه آب (خانه کلاهدوزها)

آدرس:
میدان امیر چخماق
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی
موزه آب (خانه کلاهدوزها)

محل استقرار

این موزه در قسمت شمالی میدان امیر چخماق قرار دارد.

پیشینه

این موزه که در ابتدا به خانه کلاهدوزها معروف بوده است یکی از آثار اطزشمند معماری یزد است که در سال 1379 همزمان با برگزاری نخستین همایش بین المللی کاریز، به موزه آب تغییر کاربری داد. بنای اصلی در سال 1266 احداث شده است و در حال حاضر به بهترین موزه آب دنیا تبدیل شده است

سبک معماری

خانه کلاهدوزها در زمینی به مساحت 720 مترمربع و در سال 1266 ه.ق. ساخته شده است و از 5 طبقه تشکیل شده است. انشعاب دو کاریز رحیم آباد و زارچ از پایین طبقه آن می گذرد که البته در حال حاضر یکی از این دو قنات قعال می باشند.سطح دوم در عمق 10 متری زمین قرار دارد که دارای پلانی هشت ضلعی است و به دلیل برخورداری از یک حوض و عبور آب قنات از آن هوای آن مناسب برای ذخیره و نگهداری خوراکی ها بوده است. سطح سوم که زیر زمین خانه بوده است دارای اتاق های و دالان های متعددی است که در ایام تابستان محل مناسبی برای ساکنین خانه بوده است.سطح چهارم طبقه همکف است که دارای بخش های مختلفی مانند اتاق هی پنج دری، تالار، اتاق ارسی، آشپزخانه و محل زندگی خدمه است و در نهایت در طبقه پنجم پشت بام خانه است.

بنیانگذار و بانی

این بنا به دست حاج سید علی اکبر کلاهدوز از بازرگانان دوره قاجاریه ساخته شده است.

اهمیت ملی و جهانی

این موزه در تاریخ 18 آذر 1345 با شماره 1152 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

مجموعه امیرچخماق در چندقدمی، مسجد جامع کبیر یزد و آب انبار شش بادگیری در 1 کیلومتری، زندان اسکندر و مسجد چهل محراب در 2 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / یزد / یزد / جاذبه های یزد / موزه آب (خانه کلاهدوزها)