باغ گلها

آدرس:
میدان بزرگمهر
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
باغ گلها

محل استقرار

این باغ در میدان بزرگمهر و در ابتدای خیابان سلمان فارسی واقع در پل فردوسی و در کنار رود زاینده رود قرار دارد.

پیشینه

در این باغ که انواع گلها و گیاهان خاص و رنگارنگ و مختص آب و هوای کشورما است و به همت شهرداری ایجاد شده است در زمینی به مساحت 2500 متر مربع و در مجموع 395 گونه گیاهی به بهره برداری رسیده است.

اطلاعات اولیه

ویژگی ها و امتیازات منحصر بفرد را باید در وجوه چندگانه تفریحی، فرهنگی، آموزشی و تحقیقی آن جستجو کرد. در طراحی این باغ اقلیم خشک منطقه اصفهان مورد توجه قرار گرفته است و آب به صورت فواره هایی کوتاه جریان می یابد و سرانجام به برکه برخورد می کند. همچنین عناصر و مختصات فرهنگ معماری سنتی اصفهان در بناهای اینباغ متبلور شده است.

قسمت های مختلف این باغ

پاویون ورودی: ساختمانی به ابعاد 9*6 و ارتفاع 6 متر در دو اشکوب است که طبقه همکف آن مشتمل بر دو قسمت شمالی و جنوبی می باشد.طبقه اول به صورت صفه است که دیدی به کل باغ دارد و طبقه دوم شامل یک سالن است که جهت نمایش فیلم و اسلاید گیاهان از آن استفاده می شود.

باغ صخره ای: وسعت این باغ 2500 متر و ارتفاع آن 3 متر می باشد و 250 نوع گیاه صخره ای به نمایش گذاشته شده است.

آبشار باغ: ای آبشار در ضلع شرقی باغ صخره ای قرار دارد و از ارتفاع 4 متری آب به داخل برکه می ریزد.

برکه: به منظور تلطیف هوا و پرورش انواع گیاهان ابزی در طرح باغ برکه ای به مساحت حدود 3500 مترمربع در ضلع جنوب شرقی باغ قرار گرفته شده است.

محوطه مخصوص کودکان: در این بخش محیطی برای وقتگذرانی کودکان ایجاد شده است.

آب نما: معابر اصلی و فرعی با استفاده از آب نماهایی به قطع 40*80 سانتی متر به همراه فواره هایی متعدد اجرا شده است. آب مورد استفاده در باغ به منتهی الیه آب نماها متصل شده است و پس از برگشت مجدد به صورت چرخشی جریان می یابد.

آمفی تئاتر روباز: در ضلع شرقی باغ گلها در انتهای محور اصلی به منظور برگزاری نمایشگاه های مختلف و مراسم و جشن و سخنرانی با استفاده از تنه درختان فضایی به شکل آمفی تئاتر پیش بینی شده است که ظرفیت آن در حدود 250 نفر می باشد.

نرده های اطراف باغ: اطراف باغ با نرده های ساده و دیوار سبز انواع پرچین محصور به گونه ای کار شده است که ضمن جلوگیری از تردد افراد به صورت دیواره ای سبز محدوده باغ را مشخص می کند.

محوطه های گیاهی باغ

باغ رز: در این بخش باغچه هایی به منظور کشت انواع گل رز در ایران در نظر گرفته شده است.

گلخانه: این مجموعه با مساحتی بالغ بر 700 متر مربع در ضلع شمال شرق باغ به منظور پویا بودن باغ گلها و با توجه به شرایط اقلیمی اصفهان و کمبود گل در فصل زمستان پیش بینی شده است که در فصل زمستان بازدیدکنندگان نظاره گر آن باشند.

باغ گیاهان دارویی و خوراکی: این بخش مساحتی در حدود 1170 مترمربع و دارای 13 گونه گیاه دارویی و خوراکی مختصص مناطق ایران می باشد که در شمال باغ قرار دارد.

باغ سوزنی برگان: این بخش دارای گیاهان سوزنی برگ است که مساحتی بیش از 2166 متر مربع از باغ را به خود اختصاص داده است.

باغ گیاهان پیازی: این بخش دارای گیاهان پیازی شکل است که تعداد آنها 38 گونه و مساحتی بالغ بر 740 مترمربع است.

مجموعه گونه های زنبق: این بخش با مساحتی بالغ بر 900 متر مربع در ضلع شرقی باغ و در کنار آمفی تئاتر با تعداد 46 گونه گیاهی پیش بینی شده است و دارای گونه هی متعدد زنبق است.

مجموعه پرچین: به منظور جداسازی و تفکیک قطعات مختلفاز پرچین های متفاوت با گونه های مورت، انواع شمشاد و زرشک استفاده شده است که طول عملیات اجرایی در این بخش به 1540 متر بالغ می شود.

مجموعه گونه های داوودی: این بخش مساحتی در حدود 900 متر مربع در ضلع شرقی باغ با تعداد 26 گونه گیاهی پیش بینی شده است و دارای گونه های متعدد از گلهای داوودی است.

جاذبه های گردگری مجاور این مکان

سارویه یا تپه اشرف در 2 کیلومتری، پل خواجو در 4 کیلومتری، سی و سه پل در 6 کیلومتری، میدان امام و کاخ چهلستون در 6 کیلومتری این مکان قرار دارد.