حمام علیقلی آقا (موزه)

آدرس:
خیابان بیدآبادی
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
حمام علیقلی آقا (موزه)

محل استقرار

حمام علیقلی آقا در خیابان بیدآبادی در محله علیقلی آقا واقع شده است.

پیشینه

محموعه علیقلی آقا توسط یکی از درباریان شاه سلطان حسین و شاه سلیمان به نام علیقلی آقا در سال 1125 ه.ق. ساخته شده است در محله بیدآباد قرار دارد که علاوه بر حمام، بازار و چهارسوق، مسجد مکتب خانه، زورخانه، کاروانسرا و دکاکین کسبه مختلف را نیز شامل می شده است که با گذشت زمان به جای آنها فضاهای جدیدی ایجاد شده است.

سبک معماری

سبک معماری این حمام به شیوه اصفهانی است در عصر صفوی است و شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال حوض است. این دو حمام از دو بخش سربینه و گرمخانه تشکیل شده است، به گونه ای که زنان و مردان بطور جداگانه می توانستند استحمام کنند. منبع سوخت این حمام از چوب وزغال بود و حتی دود حاصل از آن به داخل لوله هایی که در کف وجود دارد هدایت می کردند که از آن برای ضدعفونی کردن و گرم کردن سایر نقاط استفاده شود. از نقاط درخور توجه این حمام نوردهی آن است. چراکه در بالای سقف گنبدی شکل حمام روزنه هایی وجود دارد که از شیشه های محدب و عدسی شکل تشکیل شده است و از این طریق روشنایی آن را تامین می کند. ویژگی خاص این شیشه های در عبور دادن نور از خود و پنش آن و نیز عدم دید از پشت بام است. در چند جای حمام در کنار حوضچه ها، سنگ های یک تکه و سفید رنگی به اندازه یک متر دیده می شود که سطح آنها آجدار و دارای برجستگیهای ملایمی است.

بنیانگذار و بانی

حمام علیقلی آقا به وسیله علیقلی آقا از درباریان شاه سلطان و شاه سلیمان حسین ساخته شده است.

اهمیت ملی و جهانی

این بنا در تاریخ 13 آذر 1322 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

مسجد سید در 1 کیلومتری، کاخ چهلستون و حمام شیخ بهائی در 2 کیلومتری، عمارت عالی قاپو در 3 کیلومتری، عصارخانه شاهی و میدنا امام در 4 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / اصفهان / اصفهان / جاذبه های اصفهان / حمام علیقلی آقا (موزه)