کلیسای وانک

آدرس:
خیابان نظر شرقی
تلفن:
2-6243471 31
وب سایت:
http://www.vank.ir
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
زمان:
شنبه تا پنجشنبه 8:30 الی 18:30، جمعه ها 8:30 الی 12:30
کلیسای وانک

محل استقرار

این کلیسا در چهارراه حکیم نظامی و در خیابان نظر شرقی و محله جلفا قراردارد.

پیشینه

ارامنه بعد از مهجرت به ایران در سال 1605 به دستور شاه عباس به اصفهان منتقل شدند. آنها در ابتدا کلیساها را ساختند چراکه مذهب برای آنها از اهمیت خاصی برخوردار بود. اولین کلیسایی که ساخته شد کلیسای وانک بود که در سال 1604 ساخته شد و به مراتب کوچکتر از کلیسای امروزی بود. 50 سال بعد به دستور خلیفه وقت داویراول، این بنا تخریب و به جای آن کلیسای بسیار شکوهمند امروزی ساخته شد که 9 سال به طول انجامید و در زمان حکومت شاه عباس دوم به پایان رسید

سبک معماری

کلیسای وانک یکی از زیباترین کلیساهایی است که در سقف و نیز گنبد آن نقاشی های تاریخی زیبا و طلاکاری های نفیسی صورت گرفته است. همچنین درون کلیسای وانک و دیوارهای اطراف، تماما از نقاشی رنگ روغن و آب طلا به سبک ارانی و تصاویری از مسیح که متاثر از نقاشی ایتالیایی است می باشد. پلان داخلی کلیسا به سبک ارمنی و خارجی آن به سبک ایرانی است. آجر و خشت از مصالحی هستند که در این کلیسا بکار رفته است و تمام دیوارها،قوس ها، تاق نماها،طوق گنبد،ساق گنبد،و کلیه زاویه های کلیسا با گچپوشانده شده است. در صحن کلیسا قبر خاچاطور کیساراتسی که پدر صنعت چاپ محسوب می شود و خلیفه واید قرار دارد. در غرب کلیسل ساختمانی 3 طبقه قرار دارد که به عنوان چاپخانه از آن استفاده می شد. در سال 1884 قسمتی از کلیسای وانک به کتابخانه تبدیل شد.

بنیانگذار و بانی

این کلیسا به خواست و اراده داویر اول ، خلیفه وقت (خلیفه شخصی است روحانی که ازداج نمی کند و امور ارامنه در دستان اوست این شخص را ارمنستان و یا لبنان که روس مذهبی ارامنه هستند انتخاب شده و به نقاط مختلفی که ارامنه ساکن هستند فرستاده می شوند).

اهمیت ملی و جهانی

این کلیسا در تاریخ 15 دی 1310 با شماره 85 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

کلیسای مریم مقدس در چند قدمی، سی و سه پل در 2 کیلومتری، مدرسه چهارباغ در 3کیلومتری، کاخ هشت بهشت و عمارت عالی قاپو در 4 کیلومتری این مکان قرار دارد.