کاخ چهلستون

آدرس:
خیابان استانداری
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
زمان:
9 الی 18 به جز ایام تعطیل
کاخ چهلستون

محل استقرار

این کاخ در میدان امام حسین و خیابان استانداری قرار دارد.

پیشینه

کاخ چهلستون در داخل باغی بنا شده است که خود آن بخش کوچکی از یک باغ بزرگ به نام باغ جهان نما است و قدمت آن به قبل از دوره صفویه بازمی گردد. در این باغ شاه عباس کوشکی را بنا کرد که بنای اولیه کاخ چهلستون بود و تالار میانی و غرفه های چهار گوشه آن را شامل می شد.در زمان شاه عباس دوم ایوان ستوندار، ایوان آینه،سالن های الحاقی در ضلع شمالی و جنوبی،ا ایوان ستوندار، ایوان های طرفین تالار مرکزی، دو استخر در دو قسمت شرقی و غربی و نقاشی های دیواری تالار مرکز به این بنا افزوده شد. در سال 1057 ه.ق. برای میزبانی از شاهان هم عصر دوره صفوی استفاده می شد. این کاخ در سال 1118 ه.ق. در زمان شاه سلطانحسین دچار آتش سوزی شده که بعدا بازسازی و ترمیم شده است.در زمان صدارت مسعود میرزا به دستور او آسیب هایی به بنا وارد شد که بعدها توسط کارشناسان واساتید ایتالیایی و ایران مورد مرمت قرار گرفت

سبک معماری

ایوان این کاخ به دو بخش تقسیم می شودکه بخش اول آن دارای 18 ستون چوبی و بلند است و چهار ستون وسط آن بر روی 4 شیر سنگی قرار گرفته و از دهان آنها آب فوران می کند و به حوض مرمری تالار می ریخت. بخش دیگر که کمی مرتفع است سردر ورودی تالار است و برخی آن را تالار آینه می خوانند. این بخش دو ستون دارد و مزین به آینه کاری به صورت معرق است و سقف آن از قابهای چوبی و به اشکال هندسی کار شده است که تصویر قرینه حوض مرمرین وسط ایوان در تزئینات سقف منعکس می شود. در داخل تالار مرکزی که از میهمانان خارجی میزبانی می شد نقاشی هایی به تصویر کشیده شده است که وقایع تاریخی دوران های مختلف را بیان می کند و گنبد آن دارای نقوش زیبا با لچکی های رنگارنگ و طرح های طلایی و شفاف از شاهکارهای هنری آن دوره است. این کاخ داراس آثار و بخش های دیدنی از جمله:

-تالار 18 ستون

-تالار آینه

-تزئینات طلاکاری و نقاشی های سالن پادشاهی شاهان صفوی : شاه عباس یکم در پذیرایی از ولی محمدخان فرمانروای ترکستان، شاه اسماعیل یکم در جنگ چالدران، شاه تهماسب یکم در پذیرایی از همایون پادشاه هندوستان، شاه اسماعیل یکم در جنگ با شیبک خان ازبک، شاه عباس دوم در پذیرایی از ندر محمدخان امیر ترکستان

-آثاری مانند سر در مسجد قطبیه و سردرهای زاویه درب کوشک و آثاری از مسجد درب جوباره و مسجد آقاسی که بر دیوار های غربی و جنوبی باغ نصب شده است.

-تصویری از شاه عباس اول با تاج مخصوص و مینیاتورهای دیگری در اتاق گنجینه کاخ چهلستون وجود داردکه در سال های 1334 و 1335 خورشیدی از زیر گچ خارج شده اند.

-تندیس های چهارگانه در گوشه های استخر باغ، آناهیتا ایزد بانوی آب ها هستند.

-سنگ شیرها و مجسمه های سنگی اطراف حوض و داخل باغچه ها تنها آثاری هستند که از دو قصر باشکوه دیگر صفویه یعنی آینه خانه و عمارت سرپوشیده باقی مانده و به این محل منتقل شده است.

بنیانگذار و بانی

این بنا توسط شاه عباس اول بنیان گذاشته شده است.

اهمیت ملی و جهانی

این بنا در تاریخ 15 دی 1310 با شماره 108 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

عالی قلپو، مدرسه چهارباغ، کاخ هشت بهشت، موزه هنرهای تزئینی، سی و سی پلدر 2 کیلومتری و میدان امام در 3 کیلومتری این مکان قرار دارد.