ژئوپارک جزیره قشم

آدرس:
غرب جزیره قشم
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی

محل استقرار

این پارک در غرب جزیره قشم قرار دارد و محدوده ای طولی است که شرق آن به روستای طبل و سلخ، غرب آن به روستای گوری و کانی، شمال آن به ساحل شمالی و جنوب آن به ساحل جنوبی منتهی می شود.

درباره پارک

ژئوپارک قشم با وسعتی بالغ بر 30 هزار هکتار به عنوان نخستین ژئوپارک ایران یکی از منحصربفردترین ژئوپارک های جهان است که به واسطه قرار گرفتن در کنار سواحل زیبای خلیج فارس و جنگل دریایی حرا، چندین پدیده بارز زمین شناسی را در خود جای داده است و به پارک زمین شناسی ایران تبدیل شده است و در سال 2006 در لیست جهانی یونسکو به عنوان ژئوپارک به ثبت رسیده است. با توجه به غنای طبیعی و قابلیتهای تنوع زیستی جزیره و به ویژه بخش غربی آن است که نسبت به حفاظت این بخش اقدام جدی به عمل آمد و نزدیک به 500 کیلومتر مربع از آن برای یک منطقه حفاظت شده با عنوان ژئوپارک در نظر گرفته شد.

ژئوسایت های موجود در این ژئوپارک

گنبد و غار نمکی- دولاب- تنگه چاهکوه- دره شور- دره تندیس ها- دره ستاره ها- بام قشم - کرکراکوه- جنگل حرا- موزه ژئوپارک

اهمیت ملی و جهانی

این پارک به عنوان اولین و تنها ژئوپارک خاور میانه در سال 2006 در یونسکو به ثبت شبکه جهانی ژئوپارک ها رسید و ایران نیز به واسطه آن یکی از شش کشور صاحب ژئوپارک در قاره آسیا بعد از چین، مالزی، کره، ژاپن و ویتنام و به عنوان یکی از19 کشور جهان بطور رسمی کاندیدای بهره مندی از این امتیاز شده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

سد تاریخی گوران و دره تندیس ها در 6 کیلومتری، روستای طبل در 8 کیلومتری، تنگه چاهکوه در 17 کیلومتری، کاسه سلخ در 18 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / هرمزگان / قشم / جاذبه های قشم / ژئوپارک جزیره قشم