غار نمکدان

آدرس:
90 کیلومتری شهر قشم
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ پیاده رو
غار نمکدان

محل استقرار

این غار در محدوده ژئوپارک قشم و در 90 کیلومتری شهر قشم در ساحل غربی این جزیره و در بطن گنبد نمکی قشم قرار دارد.

پیشینه

بخشی از کوه های جزیره قشم به دلیل انباشتگی و رسوب نمک موجود در آب دریا در گسل های عمیق، تبدیل به کوه ها و غارهای نمکی شده اند که غار نمکدان یکی از آنها می باشد. دهانه غار نمکدان در ارتفاع 237 متری از سطح دریا قرار دارد و مخروطی شکل است. ساختار نمکی این کوه با انباشته شدن صخره های آذرین با رسوبات تشکیل شده است.کوه گنبد نمکی ، با بقایای معادن نمک باستانی و چشمه های آب شور به خودی خود یک اثر تاریخی طبیعی دیدنی است.

نوع غار

این غار از نوع غار های نمکی است.

ویژگی های نمای خارجی و داخلی

شکل کلی غار نمکدان قشم به صورت یک کمان کاملا خمیده است و دیواره ورودی آن از نوارهای رنگارنگ نمک و لایه های مختلفی از کانی های آهن دار مانند هماتیت و اولیژیست و در مدخل آن نیز آبگیری به طول 20 متر مشاهده می شود. در درون غار استالاکتیت و به ندرت استالاگمیتهای نمکی از اولین پیچش های غار قابل مشاهده هستند که به تدریج تعداد آنها افزایش می یابد و از نیمه غار تا انتهای آن نیز کف پوشی از نمک کریستاله زیبایی غار نمکدان قشم را دو چندان می کند. جریان آب زیرزمینی دائمی کوه نمکدان پیوسته در حال جوشش است و با راهیابی به خارج این کوه به صورت یک چشمه نمکی در دامنه کوه ظاهر می شود و در گودال مقابل خود حوضچه ای طبیعی و زیبا به رنگ سفید به وجود آورده است سقف ها را قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده اند.

آب و هوای غار

آب و هوای درون غار به دلیل هوای جزیره نسبتا رطوبی است.

اهمیت ملی و جهانی

این غار با بیش از 6400 متر طول به عنوان طولانی ترین غار نمکی شناخته شده در جهان است و نام این غار به عنوان بخشی از ژئوپارک قشم که تنها ژئوپارک ایران و غاور میانه است در لیست سازمان یونسکو و ژوپارک های جهانی به ثبت رسیده است.

اثرات درمانی

این غار به دلیل داشتن بهترین نوع نمک محل مناسبی برای بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی های تنفسی است. این غار همچنین نمک مناسبی برای مصرف ورزشکاران حرفه ای به صورت کپسول است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

بام قشم در 29 کیلومتری، جنگل حرا در 36 کیلومتری، دره تندیس ها در 39 کیلومتری، ژئوپارک جزیره قشم در 41 کیلومتری، سد تاریخی گوران در 46 کیلومتری و قلعه پرتغالی ها در 64 کیلومتری این مکان قرار دارد.