تم سنیتی

آدرس:
روستای تم سنتی
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
تم سنیتی

محل استقرار

این مقبره در جوار منطقه توریان و در روستای تم سنتی بقعه پیر قرار دارد.

پیشینه

نام این مقبره در حقیقت باید نامی باشد که اسپانیایی ها به بقعه پیر دادند و احتمالا تغییر یافته Tomb Saint یا Saint Tomp (مقبره مقدس) است. قدمت این بنا احتمالا به سده 8 ه.ق. باز می گردد.

سبک معماری

این بنای نیمه مخروبه دارای گنبد کروی ضربیاست که با لاشه سنگ های مرجانی و ملات ساروج ساخته شده است و در نمای ظاهر نشان از فرم معماری دوره سلجوقی دارد.بنای مقبره دارای پلانی چهارضلعی است که از خارج به هشت ضلعی و بعد به گنبد تبدیل می شود. از شواهد و قراین پیداست که در اطراف مقبره سازه هایی وجود داشته که امروزه هیچ اثری از آن نمانده است و تنها به صورت یک تل آوار در ضلع جنوبی مقبرخ قرار دارد. همچنین بقایای دو دیوار در ضلع غربی و باقیمانده اتاقی کوچک در ضلع شمالی و طاق نماهای تزئینی در ضلع شرقی به چشم می خورد. این بنا با مصالح قلوه، لاشه سنگ و ملات ساروج ساخته شده است که سبک پارتی- ساسانی است. دورتادور گلوگاه گنبد گچبری های گوشواره ای زیبا از جنس ساروج کار شده است. ورودی مزار دارای دری کوتاه و باریک است و مرقد پیر پایین تر از زمین قرار گرفته است حاکی از آن است که احتمالا پیش از دوره سلجوقیان و قبل از زمان خاکسپاری پیر در آنجا این بنا معبد مهری و محل نیایش میترا بوده است. وجود آثاری از کاشی و رنگ های تند بر روی این کاشی ها نشان از آن دارد که زمانی این بنا دارای تزئینات کاشی بوده است. ویژگی بارز این بناگنبد آن است که از جنس مرجان های دریایی است و از داخل نیز با اهک صدفی اندود شده است.

اهمیت ملی و جهانی

این اثر در تاریخ 27 دی 1377 با شماره 2199 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

گورستان تاریخی روستای تم سنتی در چند قدمی، مقبره بی بی تم سنتی، گورستان تاریخی روستای کوشه ، گورستان تاریخی روستای توریان، مسجد شیخ برخ قشم در اکیلومتری این مکان قرار دارد.