غار خربس

آدرس:
15 کیلومتری قشم
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی
غار خربس

محل استقرار

غار خربس در دل رشته کوهی طولانی در 15 کیلومتری شهر قشم و در مسیر راهی که به منطقه باستانی خربز یا خربس و سپس به بندر سوزا منتهی می شود قرار دارد.

پیشینه

این غار دریایی جزو پدیده های کهن زمین شناختی هستند که در هزاره های گذشته از زیر آب سر برآورده اند. که به واسطه تخلیه ماسه ها و گردابها از حفره سنگ ها درست شده است. ساخار تودرتو و رمزآلود این غار و قرار داشتن آن در بالای کوه این نظریه را پیش می کشد که احتمالا این مکان زمانی محل نیایش و ستایش الهه میترا بوده است.

سبک معماری

این غار دست کنده که دارای معماری صخره ای است دارای 4 دهانه می باشد که در ارتفاع 20 تا 30 متری قرار گرفته اند و شامل مجموعه ای از حفره هایی می باشد که به واسطه راهروهای باریکی به یکدیگر راه دارند و در تالار مرکزی که محل اجتماع بوده است دو تاقچه کوچک جاچراغی نیز ساخته شده است. در پایین دهانه غار نیز برکه ای برای نگهداری آب وجود دارد که در اکثر فصول سال آب درخود دارد.

نوع غار

این غار ازنوع غار های دریایی است.

گونه های جانوری موجود

این غار محل زندگی خفاش های دم موشی است که بیشتر در حفره های زیرین و در نقاط تاریک این غار زندگی می کنند. بر فراز این غار نیز یک جفت عقاب ماهیگیر زندگی می کند که از انواع کمیاب و نادر عقابهای جهان است.

ویژگی های نمای خارجی و داخلی

این غار از بیرون دارای ساختار بسیار ساده و طبیعی و زمین شناختی خود را حفظ کرده است و در داخل دارای بخش های مختلفی من جمله دهلیزها، تالارها، اتاق های متعدد و روزنه های گوناگون است. و همه اینها نشان از حضور مردمانی از دوران کهن می باشد.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

دره ستاره ها در 9 کیلومتری، جزایر ناز در 14 کیلومتری ، تم سینیتی در 24 کیلومتری ، ژئوپارک جزیره در 64 کیلومتری و تنگه چاهکوه در 80 کیلومتری این مکان قرار دارد.