دره ستاره ها

آدرس:
شمال جزیره قشم
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ پیاده رو
دره ستاره ها

محل استقرار

عارضه زمین شناسی عجیبی در شمال جزیره قشم در نزدیکی روستای برکه خلف به چشم می خورد. این روستا در فاصله 5 کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره قرار گرفته است.

پیشینه

قدمت این دره به 2 میلیون سال قبل یعنی دوره زمین شناسی سنوزوئیک بازمی گردد که بر اثر فرسایش خاک، سنگ و ماسه ناشی از باد و باران و رگبارها به وجود آمده است.

درباره این دره

نام دره ستاره ها ( یا به قول اهلی محل دره استاره کفته یا استار افتیده) از یک باور محلی شکل گرفته است چراکه اهالی این منطقه معتقدند که ستاره ای از آسمان افتاده و اشکال عجیبی را از خاک و ماسه و سنگ پدید آورده است. برخی نیز معتقدند که با تاریک شدن هوا این دره محمل عبور و مرور ارواح و اجنه است که البته تا بحال صحت چنین چیزی اثبات نشده است و می توان گفت که دلیل این اعتقادات شکل ویزه این دره و انواع حجم ها و پدیده های فرسایش موجود و وزش بادها تند و گردش هوا در لابلای آنها و در نتیجه تولید صداهای ترسناک است. مشابه چنین دره ای تنها در آمریکا قابل مشاهده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

غار خربس در 9 کیلومتری این مکان، موزه زیر آب قشم در 31 کیلومتری، قلعه پرتغالی ها در 47 کیلومتری، جنگل حرا در 53 کیلومتری و کاسه سلخ در 60 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / هرمزگان / قشم / جاذبه های قشم / دره ستاره ها