مدرسه دودرب

آدرس:
خیابان امام رضا
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
مدرسه دودرب

محل استقرار

مکان اولیه این بنا در کنار بازار قدیمی زنجیر بوده و هم اکنون در مرکز مجموعه اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی و در نزدیکی مسجد گوهرشاد قرار دارد.

پیشینه

این بنای تاریخی به دستور یکی از فرماندهان دوره تیموری به نام امیر یوسف خواجه بهادر ملقب به غیلث الدین در دوران سلطنت میرزا شاهرخ و در سال 843 ه.ق. ساخته شده است. مدتی با نام بانی آن به یوسف خواجه خوانده می شد و لی بعدها به دلیل وجود دو در در شرق و غرب مدرسه به دودرب مشهور شد.

سبک معماری

این بناکه یکی از زیباترین و اصیل ترین نمونه های معماری دوره تیموری است در زمینی به مساحت 500 متر مربع و در دو طبقه ساخته شده است. همچنین دارای 32 حجره است که از معماری بناهای چهار ایوانی دوره تیموری پیروی می کند. این بنا به لحاظ کاشیکاری ، تزئینات و خطوط و نقوش متنوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در بالای سردر مدرسه کتیبه ای وجود دارد که با خط ثلث نام پادشاه وقت، بانی و سال احداث مدرسه را درج کرده استاز ویژگی های بارز معماری این بنا دو گنبد آن و نوع آرایش و طراحی آن و به رنگ آبی آسمانی در ضلع جنوب شرقی و غربی آن است. در برخی قسمت های بیرون و در اطراف دو گنبد از اشعار فارسی بهره گرفته شده است. این دو گنبد از نوع گنبد های دو لایه هستند که مزین به کاشی معرق هستند.

بنیانگذار و بانی

این بنا توسط امیر یوسف خواجه بهادر ملقب به غیاث الدین از فرماندهان دوره تیموری احداث شده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

مسجد گوهرشاد ، حرم امام رضا ، موزه آستان قدس رضوی در چند قدمی، مقبره شیخ طبرسی در 1 کیلومتری و مقبره پیرپالان دوز در 2 کیلومتری این مکان قرار دارد.