آرامگاه خواجه مراد

آدرس:
خیابان نواب صفوی ، زیرگذر حرم ، جنب مسجد گوهرشاد
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
زمان:
9 الی 18 به جز ایام تعطیل
آرامگاه خواجه مراد

محل استقرار

این موزه در صحن اما خمینی در حرم اما رضا و جنب مسجد گوهرشاد قرار دارد.

اطلاعات اولیه

این موزه یکی از بزرگترین مجموعه موزه های کشور می باشد که بنای تاریخ آن دارای شش قرن تزئینات هنر و معماری اسلامی است. در سال 1316 سنگ بنای ساختمان موزه در زمینی به مساحت 5700 متر مربع در شرق مسجد گوهرشاد و در کنار مقبره شیخ بهایی گذاشته شد. طراح آن اندره گدار فرانسوی و اجرای آن بر عهده مهندس کنتراتیف و بیوک قهرمانی در زمینی به مساحت 1034 متر مربع ساخته و ردر سال 1324 خورشیدی به بهره برداری رسید. ساخت این موزه و کتابخانه آستان قدس توسط شرکت ماهساز و تحت نظر شرکت مهندسی داریوش بور بور از سال 1353 شروع شد و در سال 1355 به اتمام رسید. این موزه شامل 3 طبقه زیر زمین، همکف و طبقه اول است و علاوه بر آن سه طبقه فوقانی دارد که مخزن کتاب ها است و قسمت مرتفع و میانی ساختمان را تشکیل می شدهد. بعد از انقلاب اسلامی آستان قدس رضوی با هدف توسعه امور فرهنگی و تکریم واقفان چهارده گنجینه به مجموعه اضافه شده است.

آثار و اشیای منحصر بفرد

قالی هفت شهر عشق و قالی گلابتون ( که از تارهای ابریشم با رشته نازک طلا و یا نقره بافته شده است) موجود در گنجینه فرش، سکه های ولایت عهدی امام رضا به تاریخ 202 و 203 ه.ق. موجود در گنجینه سکه و مدال، دیس چینی هشت پر آبی، سفید با نقش اژدها و سیمرغ، نماد امپراطور و ملکه یا آسمان و زمین، متعلق به قرن شانزدهم میلادی موجود در گنجینه ظروف، تمبر شیر و خورشید متعلق به دوره ناصرالدین شاه قاجار (اولین تمبر پستی ایران) و تمبر نیمه ناصری (به علت گران بودن قیمت تمبر آنها را نصف می کردند) موجود در گنجینه تمبر و اسکناس، شمشیر فولادی با دسته عاج مزین به نقوش و کتیبه زرکوب روی تیغه و برزین فولادی زرکوب قلمزنی شده با دسته چوبی و روکش چرمی موجود در گنجینه سلاح های گرم وسرد، ساعت آفتابی با صفحه سنگی و اعداد رومی متعلق به 1733 میلادی موجود در گنجینه ابزار نجوم و ساعت، نقاشی پنجمین روز آفرینش، عصر عاشورا، یتیم نوازی حضرت علی و اولین پیام از استاد فرشچیان و منظره شهر از ویلیام جیمز موجود در کنجینه هنرهای نقاشی از آثار و اشیای منحصربفرد این موزه می باشد.

بخش بندی موزه

این موزه دارای سه طبقه زیرزمین، همکف و طبقه اول است و علاوه برآن دارای سه طبقه فوقانی است که شامل مخزن کتاب ها است و قسمت میانی بنا را تشکیل می دهد.

- طبقه زیرزمین: این طبقه شامل سالن تمبر، قالی، مخزن موزه و قلعه کتاب است.

- طبقه همکف و اول: این طبقه شامل سالن آثار هنری مانند تابلو و مبلمان، گلدان و قلمدان است و نیز دارای سالن مطالعه خواهران و برادران است.

این موزه دارای 12 گنجینه است که عبارتند از:

1- گنجینه قرآن و نفایس: این کنجینه به داشتن قرآن های نفیس آن که به امام علی، امام حسن و امام حسین منسوب است معروف می باشد. این قرآن ها به خط خطاطان معروف جهان اسلام و با تذهیب و طرح های زیبا روی پوست آهو و یا ورق های کم نظیر و ارزشمند نوشته شده است.

2- گنجینه تخصصی فرش: این مجموعه دارای 37 تخته قالی و قالیچه است و فرش های موجود در آن دارای بافت های ظریف و لطیف و طرح ها و نقش های زیبا و رنگ های موزون است.

3- گنجینه هدایای مقام معظم رهبری: طبقه همکف موزه قرآن دارای اشیایی نفیسی مانند آثار هنری ( تابلوهای خط و تذهیب، نقاشی، فرش، تراش روی شیشه، معرق جوب، معرق صدف، سوزن دوزی،قلمزنی روی مس)، انواع ظروف (چینی، کریستال،نقره، ...)، ماکت ها، مدال ها و ... می باشد که توسط شخصیت های ملی و خارجی به مقام معظم رهبری اهدا شده است.

4- گنجینه سکه و مدال: این گنجینه مجموعه سکه ها و مدال ها را در خود جای داده است که شامل 407 سکه از دوران سلوکی، اشکانی، ساسانی، خلفای اموی، سامانی، آل بویه، خلفای عباسی، عزنوی، سلجوقی، و صفویه و نود و عدد مدال است.

5- گنجینه ظروف: در این گنجینه بیش از 150 ظرف از دوره های مختلف تاریخی به نمایش گذاشته شده است.

6- گنجینه تمبر و اسکناس: این گنجینه دارای حدود پنجاه هزار قطعه تمبر از 180 کشور جهان به ترتیب دوره های زمانی و تاریخی در دو بخش به نمایش گذاشته شده است. تمبرهای ایرانی شامل دوره قاجار، پهلوی و جمهوری اسلامی است و تمبرهای خارجی از کشورهای پنج قاره جهان تشکیل شده است.

7- گنجینه سلاح های گرم و سرد: این گنجینه دارای ادوات و ابزارهای جنگی تاریخی است که به نمایش عموم گذاشته شده است.

8- گنجینه ابزار نجوم و ساعت: این گنجینه دارای انواع اسطرلاب، تلسکوپ های شکستی و انعکاسی، کره های جغرافیایی، قطب نما، سمت یاب، و ساعت های دیواری، پاندولی، و رومیزی به نمایش گذاشته شده است.

9-گنجینه صدف و حلزون دریایی: این گنجینه دارای 1300 قطعه صدف و حلزون است که توسط آقای فواد وهبه به آستان قدس اهدا شده است.

10- گنجینه هنر نقاشی: این گنجینه دارای آثار هنرمندان برجسته ایرانی و خارجی است.

11- گنجینه تاریخ مشهد: این گنجینه دارای آثار اهدایی زائران امام رضا بوده است که به دو بخش تقسیم می شود: بخش اول شامل ابزار و ادواتی است که در حرم مطهر کاربرد دارد مانند ابریق، گلگیر شمع، قفل ها و بخش دوم آثار مربوط به بنای حرم مطهر مانند ضریح قدیمی، محراب ها و کاشی ها است.

12- موزه ملک: مرحوم حاج آقا حسین ملک از دوران جوانی به مطالعه و جمع آوری و نگهداری کتاب علاقمند بود که تا آخر عمرش ادامه داشت باعث ایجاد مجموعه گرانقدری شد که امروزه شهرت جهانی دارد. مرحوم ملک در سال 1351 کتابخانه، موزه و املاک خود را وقف آستان قدس رضوی کرد

بنیانگذار و بانی

این موزه توسط اندره گدار فرانسوی طراحی و توسط مهندس کنتراتیف و بیوک قهرمانی اجرایی شده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

حرم امام رضا در 1 کیلومتری، پارک کوه سنگی در 7 کیلومتری، طرقبه در 27 کیلومتری،غار مزداوند در 104 کیلومتری کاروانسرای رباط شرف در 134 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / خراسان رضوی / مشهد / جاذبه های مشهد / آرامگاه خواجه مراد