موزه مردم شناسی

آدرس:
خیابان اندرزگو سیزدهم
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
موزه مردم شناسی

محل استقرار

این موزه که در اصل حمام بود در ضلع غربی حرم مطهر امام رضا در خیابان اندرزگو 13 در راسته بازار بزرگ و نزدیک به مسجد هفتاد و دو تن قرار دارد.

پیشینه

قدمت این بنا که به حمام شاه و حمام رضوی هم شهرت داشته به سال 1027 ه.ق. بازمی گردد و تا سال 1367 ه.ق. دایر بوده اما از حدود سال 1369 به تدیج به صورت متر.که در آمده و از سال 1378 بر روی آن احیا و مرمت صورت گرفته شده است. این حمام در سال 1027 ه.ق. وقف آستان قدس رضوی شد و در سال 1385 ه.ق. به موزه مردم شناسی تبدیل شد.

سبک معماری

این بنا قبل از مرمت و احیا دارای ورودی، سربینه(رختکن)، گرمخانه و سرویس ها بود. اما بعد عملیات مرمتی و اکتشافی فضاهای جدیدی مانند هشتی ورودی، شاه نشین شمالی ( حاکم نشین)، حوض هشت ضلعی سربینه، لایه های زیبای نقاشی،کاشی ازاره سربینه، هشتی یا میان در، حوض کف هشتی، خزینه، حوضچه های تصفیه آب، استخر آب سرد و تنبوشه ها کشف شد و فضای این حمام از 400 متر مربع به 875 متر مربع افزایش یافت. محوطه ورودی حمام به وسیله یک پله به هشتی کوچک وصل می شود و سپس با عبور از 5 پله به سربینه یا رختکن که زیبا ترین بخش حمام است می رسیم. حوض کوچکی در وسط هشتی دیده می شود که به احتمال زیاد مسیر برگشت از گرمخانه به رختکن بوده است. فضای گرمخانه مربع و دارای چهار ستون در وسط است که سقف گنبدی شکل که دارای نورگیرها است در وسط آن قرار دارد. در اطراف گرمخانه غرفه ها و در بخش غربی آن خزینه قرار دارد. این خزینه دارای دیگ بزرگ مسی برای گرم کردن آب است و نیز در دو طرف آن دو اتاق قرار دارد که یکی از آنها حوضچه های تصفیه آب را در داخل خود گنجانده است و دیگری به دلیل عملیات بازسازی حذف شده است.

بنیانگذار و بانی و واقف

واقف این حمام مهدی قلی بیک، میر آخور شاه عباس صفوی ، از بازماندگان خانواده امیر ارغوان اویرات (از نخستین حکام ایران شرقی و خراسان در دوره مغول ) بوده است. از این بنا کتیبه ای مبنی بر اینکه شنان دهد معمار و سازنده آن کیست در دست نمی باشد.

اهمیت ملی و جهانی

این بنا در تاریخ 5 اردیبهشت 1356 با شماره 1374 در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

باغ موزه نادری در 1 کیلومتری ، حرم امام رضا و آرامگاه میرزا ابراهیم رضوی در 2 کیلومتری، پارک وکیل آباد در 19 کیلومتری و طرقبه در 26 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / خراسان رضوی / مشهد / جاذبه های مشهد / موزه مردم شناسی