مسجد گوهرشاد

آدرس:
فلکه آب، زیر گذر حرم
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
مسجد گوهرشاد

محل استقرار

این مسجد در جنوب حرم مطهر امام رضا در شهر مقدس مشهد قرار دارد و به رواق های دارالسیاده و دارالحفاظ متصل است. این

پیشینه

مسجد گوهرشاد یکی از بناهای باشکوهی است که قدمت آن به دوره تیموریان و اوایل قرن نهم ه.ق. باز می گردد

سبک معماری

این بنا به سبک دوره تیموری ساخته شده است. کاشیکاری این مسجد از شاهکار های عصر تیموری است. طاق های گنبدی شکل و مناره های آن از تزئیناتی مانند مقرنس و نیز نقوش و خطوط دیواری بر روی زمینه گچی و معرق کاری بهره برده است. ایوان این مسجد که به ایوان مقصوره معروف است از باشکوه ترین ایوان های مسجد است که کتیبه تاریخی بایسنقر ، فرزند گوهرشاد خانم از بهترین ثلث نویسان عهد تیموری با خط زیبای ثلث بر بالای ایوان مقصوره خود نمایی می کند و نیز تاریخ ساخت بنا نیز در این کتیبه درج شده است. محراب آن از جنس سنگ مرمر و تزئینات و کنده کاری است و کتیبه ای در آن وجود دارد که اطرافش مقرنس کاری شده است. منبر صاحب الزمان که در کنار محراب قرار دارد از قدمت بالایی برخوردار است. در بالای ایوان مقصوره گنبد عظیمی با ارتفاع 41 متر وجود دارد و فضای خالی بین دو پوشش گنبد 10 متر است. سطح آن با آجر لعابدار و کتیبه به خط کوفی تزئین شده است. این بنا شامل 8 ایوان بزرگ و 7 شبستان است. گنبدخانه پشت ایوان مقصوره با شبستان های یک طبقه، بخش های مختلف مسجد را به ربط می دهد.

ایوان جنوبی ایوان مقصوره نام دارد و ایوان شمالی ، ایوان دارالسیاده است.ایوان شرقی ، ایوان اعتکاف نامیده می شود و ایوان غربی ایوان شیخ بهاءالدین نامگذاری شده است. این مسجد دارای سه سردر می باشد : سردر شیرازیکه در غرب اماکن متبرکه ساخته شده است، سردر نواب صفوی که در شرق اماکن متبرکه ساخته شده و سردر طبرسی که در شمال اماکن متبرکه ساخته شده است.

بنیانگذار و بانی

این بنای تاریخی در سال 821 ه.ق. به دستور بانو گوهر شاد، دختر امیر غیاث الدین ترخان، از امرای جغتایی، همسر شاهرخ تیموری توسط قوام الدین شیرازی ، معمار معروف ایرانی ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

حرم امام رضا در چند قدمی، آرامگاه نادر شاه و گنبد سبز در 2 کیلومتری، مقبره پیرپالاندوز در 3 کیلومتری ، آرامگاه خواجه ربیع و پارک ملت در 9 کیلومتری این مکان قرار دارد.