شهر باستانی حریره

آدرس:
جاده کرانه
طریقه رفتن:
تاکسی
شهر باستانی حریره

محل استقرار

این جاذبه در شمال جزیره کیش و در کنار مجموعه ورزشی المپیک قرار دارد.

پیشینه

قدمت این شهر تاریخی به سده 5 تا 10 ه.ق. می رسد و طبق نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این شهر 800 سال قدمت دارد. این شهر از سال 367 تا 912 هجری قمری در دوران رونق یا طلائی خود بوده است. محمدوده پستی و بلندی های و خرابه های شهر قدیمی حریره حدودا 120 هکتار وسعت دارد که این امر نشان از بزرگ و آباد بودن این شهر در این منطقه بوده است که البته جمعیت زیادی را در خود جای داده است. این جاذبه در زمان خود از بنادر مهم و راه ارتباطی بین هند و چین با ایران و اروپا بوده است. اما در حال حاضر به صورت پشته های بزرگی از بناهای سنگی از ملاط و ساروج و گچ دیده می شود و وسعت آثار آن 3 کیلومتر در 1 کیلومتر تخمین زده شده است.

سبک معماری

طبق نتایج باستان شناسی این محوطه تاریخی از مجموعه ساحلی، خانه اعیانی، حمام، مسجد و قنات های قدیمی تشکیل شده است. از تاق ها، پوشش ها و سقف های سالم چندانی جز در پاره ای نقاط که پوشش های طاقی شکل سنگی از تخریب در امان مانده اند در این شهر باقی نمانده است. این شهر تاریخی یک شهر یکپارچه و متمرکز با معماری درونگرا بوده است.

اهمیت ملی و جهانی

این شهر در سال 1376 با شماره 1886 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

درخت سبز کیش در 2 کیلومتری این مکان، شهر زیرزمینی کاریز در 3 کیلومتری، پارک شهر در 7 کیلومتری و قایق های کف شیشه ای در 8 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / هرمزگان / کیش / جاذبه های کیش / شهر باستانی حریره