موزه مردم شناسی

آدرس:
میدان عالی قاپو
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
زمان:
9 الی 18 به جز ایام تعطیل
موزه مردم شناسی

محل استقرار

در میدان عالی قاپوی و ابتدای خیابان سعدی اردبیل حمامی به نام حمام آقانقی قرار دارد که اخیرا به موزه مردم شناسی تبدیل شده است.

پیشینه

حمام آقا نقی که امروزه به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داده است در نیمه دوم قرن هفتم هجری قمری و قبل از دوره صفوی بنا شده است. این حمام در دوره ایلخانی توسط ظهیرالاسلام بنا نهاده شد و 200 سال بعد بخش هایی به آن اضافه شد. در دوره قاجار فردی به نام آقانقی موتمن الرعایا این حمام را خریداری و بازسازی کرد و از این روست که این حمام به دو اسم ظهیرالاسلام و آقانقی مشهور است. بعدها در سال 1378 این بنا از سوی میراث فرهنگی خریداری و به موزه مردم شناسی تغییر یافت.

بنیانگذار و بانی

این حمام در دوره ایلخانیان به دست فردی به نام ظهیرالاسلام ساخته شده است.

سبک معماری

بعد از درب ورودی این حمام رختکن وجود دارد و بعد از آن حوض سنگی هشت ضلعی با چهار بازو قرار گرفته است که در آن آداب و رسوم استحمام به واسطه مجسمه هایی به نمایش گذاشته شده است. از جمله قسمت های این حمام عبارتند از: رواق هشتی شکل،رخت کن، کفش کن، گنبد سربینه،گرمخانه، استخرهای آب گرم و سرد.

اهمیت ملی و جهانی

این بنا در سال 1376 در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در چند قدمی، موزه صنایع دستی، مجموعه بازار اردبیل در 1 کیلومتری و پل یدی گوز در 2 کیلومتری این مکان قرار دارد.

/ ایران / اردبیل / اردبیل / جاذبه های اردبیل / موزه مردم شناسی