موزه ارومیه

آدرس:
خیابان شهید بهشتی
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
زمان:
از ساعت 9 الی 18 غیر از دوشنبه
موزه ارومیه

محل استقرار

موزه ارومیه در خیابان شهید بهشتی شهر ارومیه قرار دارد.

اطلاعات اولیه موزه

موزه شهر ارومیه در سال 1346 بنا شده است که از دوسالن بزرگ و کوچک ساخته شده است. سالن بزرگ آن شامل اشیای باستانی و تاریخی است که مربوط به دوره های مختلف تاریخی است وچینش آنها بر اساس قدمت از درب ورودی به ترتیب از دوره ماقبل تاریخ، دوره ساسانی تا دوره قاجار و سالن کوچک آن مختص موزه مردم شناسی است. در این موزه مجموعه ای از کتب خطی من جمله قرآن و کتب دینی و اسلامی همچنین اشیایی از دوره های ماقبل تاریخ، تاریخی ، اسلامی و نیز اشیای مربوط به هنرهای ملی و تزئینی مردم شناسی، صنایع دستی و... به نمایش گذاشته شده است. در حال حاضر 26هزار شیء باستانی دراین موزه نگهداری و ارائه می شود.

آثار و اشیای منحصر بفرد

سه خط نوشته مربوط به هزاره اول قبل از میلاد یعنی استل کله شین، استل موانا و کتیبه محموداباد که به خط میخی اورارتویی است، سالن نگهداری ساعت های قدیمی، بخش مردم شناسی و اشیای باستانی و تاریخی از آثار و ویزگی های منحصر بفرد این موزه به شمار می رود.

بخش بندی موزه

بخش ماقبل تاریخ: این بخش شامل اشیایی از دوره های ماقبل تاریخ که از حفاری های کشف شده از تپه های اسماعیل آباد، املش گیلان، حسنلوی نقده،سیلک کاشان، دینوخواه، و عمارلو است.

بخش تاریخی لرستان: اشیای این بخش مربوط به منطقه لرستان می باشد که اکثرا مفرغی و برنزی است و از ابزار و وسایل جنگی و فلزی و سفالی تشکیل یافته است.

بخش تاریخی: این بخش شامل اشیایی از دوره های قبل از اسلام است که اکثرا سفالی و فلزی است و به شهرهای شوش، دیلمان، خوروین، نوروز محله،ری، رودبار، گری،رحمت آباد، سیاهکل،عمارلو و نهاوند مربوط است.

بخش سکه ها: در این بخش سکه های مربوط به دوره های قبل از اسلام و نیز سکه های از دوران امویان، عباسیان، آل بویه،سلجوقیان،اتابکان،مغول، تیموریان،آل جلایر، آق قویونلوهاريالصفویه و زندیه است.

بخش اسلامی: بیشتراشیای مربوط به موزه ارومیه به دوران اسلامی و تمدن اسلامی بازمی گردد. همچنین ظروف سفالین و فلزی ظریفی با خطوط کوفی و آیات قرآنی یافت شده از گرگان، ری، کرج، قوچان، سبزه وار، نیشابور، اراک، کاشان، ساوه ، شوش،گنبد کاووس، بیرجند و اصفهان در این موزه وجود دارد.

بخش مردم شناسی: در این بخش لباس ها و وسایل مسی، برنجی، شیشه ای،پارچه ای، سفالیف تخته ای و همچنین مجسمه هایی از اقوام عشیره های مختلف کشور ملبس به لیباس های محلی به چشم می خورد.

بخش هنرهای تزئینی: خط نوشته ها و آیاتی از قران مجید به خط نسخ، نستعلیق، تابلو ومینیاتور و مرقع و قلدانهایی از قرن سیزدهم و چهاردهم ه.ق. در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

برج سه گنبد به فاصبه 2 کیلومتر و کلیسای ننه مریم و مسجد سردار به فاصله 3 کیلومتر لز این موزه قرار دارند.