کلیسای ننه مریم

آدرس:
خیابان خیام
طریقه رفتن:
خودروی شخصی/ تاکسی/ اتوبوس
زمان:
9 الی 4 به جز ایام تعطیل به میلادی
کلیسای ننه مریم

محل استقرار

کلیسای ننه مریم در داخل شهر ارومیه و در خیابان خیام واقع شده است.

سبک معماری

معماری این کلیسا تلفیقی از معماری ساسانی و پارتی است. این کلیسا دالان های تودر تو دارد که از سنگ و ملات شاخته شده اند و صحن نسبتا بزرگی دارد. حیاط کلیسا شامل ذو در می باشد که که یکی به خیابان خیام و دیگری به کوچه ضلع غربی راه دارد. این کلیسا جایگاهی برای اعترافیا وعظ کشیش و نیمکتی ندارد. محراب کلیسا اتاقکی گنبدی شکل و تودرتو است که تنها کشیش ها حق ورود به ان را دارند.تصاویری از مسیح در حالات و شکل های مختلف روی پله و طاقچه کوچک جلوی محراب دیده می شود. در سمت چپ و راست دالان ورودی کلیسای ننه مریم دو دهلیز با سنگ قبرهای نوشته شده قرار دارد که محل تدفین روحانیون مسیحی است. گچبری، نقاشی و تزئینات ویژه ای در این کلیسا به چشم نمی خورد و این به دلیل اعتقاد آشوریان نسبت به ساده بوده فضای داخلی کلیسا می باشد.

پیشینه و اهمیت تاریخی

این کلیسا در سال 32 میلادی ساخته شده است و از کلیساهای قدیمی جهان به شمار می رود و بنا به روایتی اولین کلیسای مشرق زمین و دومین کلیسای بزرگ جهان است. بنا بر روایتهای آشوری و مسیحی این کلیسا پیشتر اتشکده و از معابد معروف زرتشتیان بوده است. این کلیسا در سال 642 به دست یک شاهزاده چینی و بعدها در سالهای 1342 و 1343 مرمت شد.

آثار و اشیای موجود

در این کلیسا اتاقکی 12 متری وجود دارد که تابلو های مقعر و نقاشی و گلدوزی و کوبلن دوزی که مسیح را در هیئت هایی مختلف به تصویر کشده است وجود دارند.

جاذبه های گردشگری مجاور به این مکان

در مجاورت 1 کیلومتری این کلیسا مسجد سردار و در 2 کیلومتری آن سه گنبد و موزه ارومیه وجود دارد.