دریاچه نمک حوض سلطان

آدرس:
40 کیلومتری شمال قم
طریقه رفتن:
خودروی شخصی، تاکسی
دریاچه نمک حوض سلطان

محل استقرار

این دریاچه در 40 کیلومتری شمال شهر قم و 85 کیلومتری جنوب شهر تهران قرار گرفته است.

پوشش گیاهی این منطقه

پوشش گیاهی این ناحیه متنوع می باشد و شامل بیش از 40 نوع گونه گیاهی است که از آنها می توان به درمنه بیابانی، اشنان، تاغ زرد و سیاه ، اسفناج و سودا اشاره کرد.

حیات وحش منطقه

در این منطقه پرندگانی نظیر هوبره، انواع کبوتر و پرندگان مهاجری مثل غاز خاکستری، آنقوت، لک لک، انواع عقاب و ... زیست می کنند. از گونه پستاتنداران نیز خرگوش ، موش صحرایی، روباه و آهو مشاهده شده است و خزندگانی همچون مارها وسوسمارها در این ناحیه یافت می شوند.

ویژگی های دریاچه

دریاچه نمک را به نام های دریاچه قم، دریاچه ساوه، دریاچه شاهی و دریاچه حوض سلطان نیز می شناسند. این دریاچه درای بخش های کفه نمکی که بخش اصلی تالاب است، حاشیه باتلاقی، محدوده اکولوژیک و دشتی است. برخی از گونه های گیاهی این ناحیه از لحاظ دارویی و سایر خواص دارای اهمیت و ارزش هستند. همچنین در سال 88 به مدت 5 سال در این منطقه شکار را ممنوع کردند. اکثرا این دریاچه خشک و پوشیده از نمک می باشد.

جاذبه های گردشگری مجاور این دریاچه

کاروانسرای دیر گچین در فاصله 66 کیلومتری، کاروانسرای یاسنگان در فاصله 73 کیلومتری، مسجد جمکران در فاصله 164 کیلومتری، باغ گنبد سبز در فاصله 169 کیلومتری، حرم حضرت معصومه (س) در فاصله 171 کیلومتری این دریاچه قرار گرفته اند.

/ ایران / قم / قم / جاذبه های قم / دریاچه نمک حوض سلطان