غار کهک

آدرس:
86 کیلومتری جنوب شهر قم
طریقه رفتن:
خودروی شخصی، تاکسی
غار کهک

محل استقرار

این غار در شهر قم، 27 کیلومتری جنوب شرقی کهک ، روستای وشنوه قرار دارد.

وجه تسمیه

نام کهک از کوه منفرد و کم ارتفاعی که قلعه قدیمی روستا در قله آن قرار دارد گرفته شده است. به این کوه کم ارتفاع ، کوه کوچک یا کوهک می گویند که به اختصار کهک تلفظ می شود. درواقع کاربرد کاف تصغیر در گویش اهالی این منطقه رواج دارد.

سبک معماری غار

این غار همچون چاهی عظیم با قطر 30 متری است که دارای زاویه 45 درجه ای می باشد و با فرایند غار زایشی شکل گرفته است. ورودی غار دایره شکل با قطر 70 سانتی متری است و بالای دیواری با ارتفاع 8 متری قرار داردکه برای ورود به آن باید از وسایل فنی و طناب استفاده کرد.دالان و دهلیزی در غار نیست و فضاهای خالی که بر اثر ریزش به وجود آمده اند به این صورت نشان داده می شوند. مسیر ورود به غار در مجاورت پرتگاه های 2 تا 10 متری است که به خاطر وجود لایه ای از خاک رس لغزنده می باشد. مسیر غار بعد از گودال آب به طول 100 متر به اتمام می رسد و به انتهای غار می رسد. چند فضای خالی در دالان انتهایی غار وجود دارد که به زیر سنگ های ریزشی غار منتهی می شود. تمام این دالان پوشیده از چکنده های گل کلمی و میخی می باشد.

جاذبه های گردشگری مجاور این مکان

دهستان کهک در فاصله کمتر از 1 کیلومتری، خانه ملاصدرا در فاصله 1 کیلومتری ، روستای وشنوه در فاصله 25 کیلومتری، باغ گنبد سبز در فاصله 37 کیلومتری، حرم حضرت فاطمه معصومه در فاصله 38 کیلومتری و مسجد جامع قم در فاصله 39 کیلومتری این غار قرار گرفته اند.

/ ایران / قم / قم / جاذبه های قم / غار کهک